DB25P1A5N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB25P1A5N
Manufacturer
ITT Cannon
Description
DSUB 25 M PCB R/A EURO
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
RoHS :
Details
Number of Positions :
25
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Style :
D-Sub
Series :
Original D
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Voltage Rating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
Base Product Number :
DB25
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Depth :
20.75mm
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Contact Form :
Machined
Number of Ports :
1
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Type :
Signal
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
No
Ingress Protection :
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7.5A
Wire Gauge :
Shell Finish :
Tin
Contact Plating :
Gold, Tin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Brand :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Empty Shell :
Pitch :
2.8mm
Published :
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
Filter Feature :
Length :
53.04mm
Subcategory :
D-Sub Connectors
Features :
Total Number of Contacts :
25
Housing Material :
Polychlorinated
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Datasheets
DB25P1A5N
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DB25P1A5N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DB25P1A5N pinout, DB25P1A5N datasheet PDF, DB25P1A5N amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DB25P1A5N ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DB25P1A5NK87 Overview
DB25P1A5NK87 Features
Original D series
DB25P1A5NK87 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DB25P1A5NK87 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP