DAPV15S365GTLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAPV15S365GTLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Dielectric Material :
Thermoplastic
Feature :
Board Lock
Current Rating (Amps) :
7.5A
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Voltage - Rated :
300V
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Finish :
Gold, GXT™
Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
DP
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DAPV15S365GTLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAPV15S365GTLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DAPV15S365GTLF pinout, DAPV15S365GTLF datasheet PDF, DAPV15S365GTLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAPV15S365GTLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAPV15S365GTLF Overview
DAPV15S365GTLF Features
DP series
DAPV15S365GTLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAPV15S365GTLF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP