DA16200MOD-AAE4WA32
Mfr.Part #
DA16200MOD-AAE4WA32
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
37-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DA16200 WIFI MODULE U.FL CONN
Manufacturer :
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Power - Output :
19dBm
Output Power :
19 dBm
Interface Type :
GPIO, I2C, I2S, JTAG, PWM, SDIO, SPI, SWD, UART
RF Family/Standard :
WiFi
Sensitivity :
-98.5dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Dimensions :
22.1 mm x 13.8 mm x 3.3 mm
Antenna Connector Type :
U.FL
Current - Transmitting :
200mA ~ 280mA
Voltage - Supply :
2.1V ~ 3.6V
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Memory Size :
256kB ROM, 512kB SRAM
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
DA16200MOD-AA
Data Rate :
54Mbps
Frequency :
Base Product Number :
DA16200
Product Type :
WiFi Modules
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Product Status :
Active
Protocol :
802.11b/g/n
Serial Interfaces :
GPIO, I²C, I²S, PWM, SDIO, SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Subcategory :
Wireless and RF Modules
Current - Receiving :
28.1mA ~ 37.4mA
Package / Case :
37-SMD Module
Utilized IC / Part :
DA16200
Modulation :
CCK, DSSS, OFDM
Renesas Electronics Corporation DA16200MOD-AAE4WA32
- WiFi -40°C ~ 85°C 2.1V ~ 3.6V GPIO, I²C, I²S, PWM, SDIO, SPI, UART Antenna Not Included, U.FL 54Mbps 19dBm 802.11b/g/n -98.5dBm 37-SMD Module
DA16200MOD-AAE4WA32 Overview
Surface Mount is used for RF Transceiver' mounting.The operating temperature should be kept at -40°C ~ 85°C when the Transceiver is in operation.As a member of the DA16200MOD-AA family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.2.1V ~ 3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at - Hz.
DA16200MOD-AAE4WA32 Features
Surface Mount
2.1V ~ 3.6V volts