D470J20C0GF63J5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D470J20C0GF63J5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
50V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Series :
D
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Capacitance :
47pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
D470J20C0GF63J5R
Vishay D470J20C0GF63J5R
D 47pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D470J20C0GF63J5R Overview
A program's size/dimension is 0.197Dia 5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
D470J20C0GF63J5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm