D470G29U2JL65J5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D470G29U2JL65J5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 500V U2J RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
U2J
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
47pF
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
U2J
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Series :
D
Tolerance :
±2%
Contact Plating :
Tin
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Published :
Datasheets
D470G29U2JL65J5R
Vishay D470G29U2JL65J5R
D 47pF 500V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D470G29U2JL65J5R Overview
Ceramic capacitor is 0.295Dia 7.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.0038mm.
D470G29U2JL65J5R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm