D15S24A6GX00LF
Mfr.Part #
D15S24A6GX00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Tray
Series :
Delta D
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Pitch :
2.74mm
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Depth :
12.55mm
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Through Hole
Housing Material :
PBT
Number of Terminations :
15
Feature :
Board Lock
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Number of Ports :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
FEMALE
Length :
39.14mm
Published :
Orientation :
Straight
Termination :
Solder
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Supply Voltage (AC) :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
15
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
D15S24A6GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15S24A6GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, D15S24A6GX00LF pinout, D15S24A6GX00LF datasheet PDF, D15S24A6GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15S24A6GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D15S24A6GX00LF
D15S24A6GX00LF Overview
D15S24A6GX00LF Features
15 basic kinds of terminations
Delta D series
D15S24A6GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D15S24A6GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP