D15S13A4GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D15S13A4GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
FEMALE
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
15
Connector Style :
D-Sub
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Current Rating (Amps) :
5A
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
Plating :
Tin
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
15
Depth :
20.82mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Ports :
1
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
PBT
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Pitch :
2.74mm
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Width :
13.48mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
300V
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
5A
Number of Contacts :
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Housing Color :
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Length :
39.14mm
Packaging :
Tray
Series :
Delta D
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
D15S13A4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15S13A4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, D15S13A4GV00LF pinout, D15S13A4GV00LF datasheet PDF, D15S13A4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15S13A4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D15S13A4GV00LF
D15S13A4GV00LF Overview
D15S13A4GV00LF Features
15 basic kinds of terminations
Delta D series
D15S13A4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D15S13A4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP