D15P81C6GX00
Mfr.Part #
D15P81C6GX00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
PBT
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Radiation Hardening :
No
Number of Ports :
1
Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
Pitch :
2.74mm
Length :
39.14mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Depth :
20.55mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5A
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Delta D
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Gold
Max Supply Voltage (AC) :
300V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination :
Press-Fit
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
Datasheets
D15P81C6GX00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P81C6GX00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:15, D15P81C6GX00 pinout, D15P81C6GX00 datasheet PDF, D15P81C6GX00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P81C6GX00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D15P81C6GX00 Overview
D15P81C6GX00 Features
15 basic kinds of terminations
Delta D series
D15P81C6GX00 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D15P81C6GX00 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP