D15P13A4PA00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D15P13A4PA00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Plating :
Gold, Tin
Series :
Delta D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
15
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Depth :
20.55mm
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
PBT
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Ports :
1
Number of Rows :
2
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
15
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Feature :
Grounding Indents
Contact Type :
Signal
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
39.14mm
Datasheets
D15P13A4PA00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P13A4PA00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:15, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, D15P13A4PA00LF pinout, D15P13A4PA00LF datasheet PDF, D15P13A4PA00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P13A4PA00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D15P13A4PA00LF Overview
D15P13A4PA00LF Features
15 basic kinds of terminations
Delta D series
D15P13A4PA00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D15P13A4PA00LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP