D15P24A6RV22LF
Mfr.Part #
D15P24A6RV22LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Signal
Gender :
FEMALE
Depth :
13.2mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
300V
Number of Ports :
1
Orientation :
Straight
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
15
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder Paste
Feature :
Board Guide, Grounding Indents, Pick and Place Cap
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Positions :
15
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
39.14mm
Contact Plating :
Gold, Tin
Series :
Delta D
Housing Material :
Polymer
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2.74mm
Datasheets
D15P24A6RV22LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P24A6RV22LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:15, D15P24A6RV22LF pinout, D15P24A6RV22LF datasheet PDF, D15P24A6RV22LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D15P24A6RV22LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D15P24A6RV22LF Overview
D15P24A6RV22LF Features
15 basic kinds of terminations
Delta D series
D15P24A6RV22LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D15P24A6RV22LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP