CY8C26443-24PVIT
Mfr.Part #
CY8C26443-24PVIT
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Supplier Device Package :
28-SSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
24
Min Operating Temperature :
-40°C
Interface :
SPI, UART, USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Supply Voltage :
3V
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Data Converter :
A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
RAM Size :
256 x 8
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Speed :
24MHz
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Frequency :
24MHz
Core Architecture :
M8C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Base Part Number :
CY8C26443
Series :
PSOC®1 CY8C26xxx
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Radiation Hardening :
No
Access Time :
24 μs
Memory Type :
Flash
Mount :
Surface Mount
Connectivity :
SPI, UART/USART
Memory Size :
16kB
Number of Pins :
28
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Max Supply Voltage :
5.25V
8-Bit
Datasheets
CY8C26443-24PVIT
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C26443-24PVIT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:CY8C26443, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, CY8C26443-24PVIT pinout, CY8C26443-24PVIT datasheet PDF, CY8C26443-24PVIT amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C26443-24PVIT ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.