CY8C24094-24BVXI
Mfr.Part #
CY8C24094-24BVXI
Package / Case
100-VFBGA
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100VFBGA
Stock
239
In Stock :
239
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
100
Published :
2003
Bus Compatibility :
I2C; USB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flash
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Package / Case :
100-VFBGA
Number of Terminations :
100
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
JESD-609 Code :
e1
Data Bus Width :
8B
Bit Size :
8
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
1mm
Boundary Scan :
No
Supply Voltage :
5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Data Converter :
A/D 48x14b; D/A 2x9b
Memory Size :
16kB
HTS Code :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
Base Part Number :
CY8C24094
CPU Family :
M8C
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 3 V MINIMUM SUPPLY
Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Frequency :
24MHz
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
RAM Size :
1K x 8
Core Processor :
M8C
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Power Supplies :
3.3/5V
ROM (words) :
16384
Number of I/O :
56
Supply Current-Max :
27mA