CY8C22345-24PVXA
Mfr.Part #
CY8C22345-24PVXA
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Stock
1
In Stock :
1
e4
Number of Terminations :
28
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 3x10b
Core Processor :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supply Voltage :
5V
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
24MHz
Published :
2004
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Memory Size :
16kB
Data Bus Width :
8B
Power Supplies :
3.3/5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Base Part Number :
CY8C22345
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of I/O :
24
Number of Pins :
28
RAM (words) :
1000
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
Series :
PSOC®1 CY8C22xxx
Core Size :
8-Bit
Screening Level :
AEC-Q100
RAM Size :
1K x 8
ECCN Code :
EAR99
ROM (words) :
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Datasheets
CY8C22345-24PVXA
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C22345-24PVXA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:CY8C22345, Number of Pins:28, CY8C22345-24PVXA pinout, CY8C22345-24PVXA datasheet PDF, CY8C22345-24PVXA amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C22345-24PVXA ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.