CY8C20334-12LQXIT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY8C20334-12LQXIT
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Length :
10mm
Number of Timers/Counters :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
8kB
CPU Family :
M8C
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 2.4 V AT 750 KHZ
Number of Pins :
24
Bus Compatibility :
USB
Width :
10mm
Peripherals :
LVD, POR, WDT
Supply Voltage :
4.75V
Published :
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
24-UFQFN Exposed Pad
Supply Current-Max :
2.5mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.4mm
Base Part Number :
CY8C20334
Terminal Pitch :
0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RAM (words) :
512
Series :
PSOC®1 CY8C20xxx
Oscillator Type :
Internal
Pin Count :
24
Core Processor :
M8C
Boundary Scan :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Programmable I/O :
20
Frequency :
12MHz
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.25V
Interface :
I2C, SPI
Connectivity :
I2C, SPI
Data Bus Width :
8B
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA