CY8C20236-24LKXIT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY8C20236-24LKXIT
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-UFQFN
Datasheet
Download
Description
IC CAPSENSE 13 I/O 8K 16QFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
16
CPU Family :
M8C
Clock Frequency :
25.2MHz
Package / Case :
16-UFQFN
Controller Series :
CY8C20xx6
Length :
3mm
Memory Type :
Flash
Core Processor :
M8C
Height :
550μm
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
1.8/5V
Interface :
I2C, SPI
Radiation Hardening :
No
Published :
Bit Size :
8
Pin Count :
16
ROM (words) :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Width :
3mm
Number of Pins :
Voltage - Supply :
1.71V~5.5V
Program Memory Type :
FLASH (8kB)
Series :
CapSense® Controllers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
13
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
24 MHz
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
CY8C20236
Applications :
Capacitive Sensing
Terminal Pitch :
0.5mm
Bus Compatibility :
USB
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Supply Current-Max :
4mA