CWN-570-60-0021
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWN-570-60-0021
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
15mOhm
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Insulation Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Plating Thickness :
30μin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Number of Positions :
60
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Circular
Contact Length - Post :
0.610 15.49mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Contact Finish - Post :
Nickel
Contact Material :
Phosphor Bronze
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Cable/Wire
Current Rating (Amps) :
1A
MIL Conformance :
yes
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
INSERTABLE POLARIZATION
Reference Standard :
UL, CSA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Polarization Key :
MIL TYP and CENTER
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Mount :
Through Hole
Termination :
Wire Wrap
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Blue
Series :
CWN
Reliability :
MIL-C-83503
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Number of Rows :
2
Datasheets
CWN-570-60-0021
CWN Series 2-Row Header Wire Wrap Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 60-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height