CWN-552-16-0021
Mfr.Part #
CWN-552-16-0021
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
1A
MIL Conformance :
yes
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Additional Feature :
INSERTABLE POLARIZATION
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Reliability :
MIL-C-83503
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~125°C
50.0μin 1.27μm
Contact Resistance :
15mOhm
Header
ECCN Code :
EAR99
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Polarization Key :
MIL TYP and CENTER
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Reference Standard :
UL, CSA
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Datasheets
CWN-552-16-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 16-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height