CWN-512-50-0021
Mfr.Part #
CWN-512-50-0021
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Insulation Height :
0.350 8.89mm
2
Body Depth :
0.681 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Body Breadth :
0.35 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Length - Termination :
0.155 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Number of Positions :
50
Contact Length - Post :
0.155 3.94mm
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
UL
Current Rating (Amps) :
1A
Datasheets
CWN-512-50-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 50-Position Board to Cable/Wire 0.350 8.89mm Height