CWN-502-34-0021
Mfr.Part #
CWN-502-34-0021
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Breadth :
0.35 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Reference Standard :
UL
Current Rating (Amps) :
1A
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
34
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Contact Type :
Male Pin
Body Depth :
0.681 inch
Length - Termination :
0.09 inch
Datasheets
CWN-502-34-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 34-Position Board to Cable/Wire 0.350 8.89mm Height