CWN-300-50-0021
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWN-300-50-0021
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Headers, Male Pins
Body Depth :
0.68 inch
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Circular
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
50
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Color :
Blue
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
2
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CWN
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length - Termination :
0.09 inch
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Post :
Nickel
Packaging :
Bulk
Number Of PCB Rows :
2
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.291 7.40mm
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Datasheets
CWN-300-50-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 50-Position Board to Cable/Wire 0.291 7.40mm Height