CWF1610-3R3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWF1610-3R3K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
IND,1.6X1X1MM,3.3UH10%,0.5A,NON-
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Product Length :
1.6mm
Frequency - Self Resonant :
66MHz
Q @ Freq :
16 @ 7.9MHz
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
500mA
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Inductance Tolerance :
± 10%
Self Resonant Frequency :
66MHz
Ratings :
Series :
CWF1610
Product Width :
1mm
Package :
Digi-Reel?
Material - Core :
Ferrite
Type :
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Product Height :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
3.3 µH
Datasheets
CWF1610-3R3K
Bourns, Inc. CWF1610-3R3K
CWF1610-3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD