CWF1610-100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWF1610-100K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
IND,1.6X1X1MM,10UH10%,0.28A,NON-
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Series :
CWF1610
Termination :
Standard
Material - Core :
Ferrite
Supplier Device Package :
Product Height :
1mm
Product Width :
1mm
Mounting Style :
PCB Mount
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
1.85Ohm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Saturation Current :
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency - Self Resonant :
36MHz
Current Rating (Amps) :
280 mA
Self Resonant Frequency :
36MHz
Q @ Freq :
14 @ 2.5MHz
Type :
Tolerance :
±10%
Product Length :
1.6mm
Height :
1 mm
Inductance Tolerance :
± 10%
Features :
Product :
RF Inductors
Ratings :
Package :
Digi-Reel?
Current - Saturation (Isat) :
280mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Application :
RF
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Diameter :
Length :
1.6 mm
Inductance :
10 µH
Width :
1 mm
Datasheets
CWF1610-100K
Bourns, Inc. CWF1610-100K
CWF1610-100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD