CW02B5R600JE70
Mfr.Part #
CW02B5R600JE70
Description
RES 5.6 OHM 3.75W 5% AXIAL
Axial
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
3.75W
Pbfree Code :
yes
Diameter :
4.78mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Power Rating :
3W
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
Resistance :
5.6Ohm
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Tolerance :
±5%
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
CW02B5R600JE70
Vishay / Dale CW02B5R600JE70
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Wirewound,