CW02B560R0JE70HS
Mfr.Part #
CW02B560R0JE70HS
Description
RES 560 OHM 3.75W 5% AXIAL
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Axial
Power (Watts) :
3.75W
Published :
Resistance :
560Ohms
Tolerance :
±5%
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Max Power Dissipation :
3.75W
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
350°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
Length :
14.2748mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
Datasheets
CW02B560R0JE70HS
Vishay / Dale CW02B560R0JE70HS
560Ohms, 3.75W, Wirewound,