CW02B400R0JS70
Mfr.Part #
CW02B400R0JS70
Description
RES 400 OHM 3.75W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
Voltage - Rated DC :
34.6V
Feature :
Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
400Ohm
Max Power Dissipation :
3.75W
Series :
CW
Diameter :
4.78mm
Lead Length :
38.1mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CW02B400R0JS70
Vishay / Dale CW02B400R0JS70
Through Hole FIXED RESISTOR, 400Ohm, Wirewound,