CW02B1R100JE12HS
Mfr.Part #
CW02B1R100JE12HS
Description
RES 1.1 OHM 3.75W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
3.75W
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Length :
14.2748mm
Max Power Dissipation :
3.75W
Resistance :
1.1Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
CW
Max Operating Temperature :
350°C
Supplier Device Package :
Datasheets
CW02B1R100JE12HS
Vishay / Dale CW02B1R100JE12HS
1.1Ohms, 3.75W, Wirewound,