CW02B12K50JE70
Mfr.Part #
CW02B12K50JE70
Description
RES 12.5K OHM 3.75W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Surface Mount :
No
REACH SVHC :
Unknown
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
12.5kOhm
Power (Watts) :
3.75W
Diameter :
4.78mm
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Datasheets
CW02B12K50JE70
Vishay / Dale CW02B12K50JE70
FIXED RESISTOR, 12.5kOhm, 3.75W, Wirewound,