CW010R6000KE123
Mfr.Part #
CW010R6000KE123
Description
RES 0.6 OHM 13W 10% AXIAL
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
13W
Mount :
Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Resistance :
600mOhm
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Diameter :
9.52mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~350°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
10W
Datasheets
CW010R6000KE123
Vishay / Dale CW010R6000KE123
Through Hole FIXED RESISTOR, 600mOhm, Wirewound,