CW010R5600KE73
Mfr.Part #
CW010R5600KE73
Description
RES 0.56 OHM 13W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
9.52mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
CW
Published :
Resistance :
560mOhm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
10W
Max Power Dissipation :
10W
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Power (Watts) :
13W
Datasheets
CW010R5600KE73
Vishay / Dale CW010R5600KE73
Through Hole FIXED RESISTOR, 560mOhm, 13W, Wirewound,