CW010R1500JB12
Mfr.Part #
CW010R1500JB12
Description
RES 0.15 OHM 13W 5% AXIAL
Resistance :
150mOhm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
10W
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
13W
Pbfree Code :
No
Diameter :
9.52mm
Datasheets
CW010R1500JB12
Vishay / Dale CW010R1500JB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 150mOhm, Wirewound,