CW010R1400KE733
Mfr.Part #
CW010R1400KE733
Description
RES 0.14 OHM 13W 10% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
140mOhm
Packing Method :
TR
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Diameter :
9.52mm
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
13W
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
10W
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Datasheets
CW010R1400KE733
Vishay / Dale CW010R1400KE733
Through Hole FIXED RESISTOR, 140mOhm, 13W, Wirewound,