CW010R1200JE12
Mfr.Part #
CW010R1200JE12
Description
RES 0.12 OHM 13W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Diameter :
9.52mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~350°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Max Power Dissipation :
13W
Construction :
Tubular
Resistance :
120mOhm
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Datasheets
CW010R1200JE12
Vishay / Dale CW010R1200JE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 120mOhm, Wirewound,