CW010R1000KB14
Mfr.Part #
CW010R1000KB14
Description
RES 0.1 OHM 13W 10% AXIAL
Axial
Length :
45.2374mm
Resistance :
100mOhms
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Diameter :
9.52mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
350°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Power (Watts) :
13W
Supplier Device Package :
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Max Power Dissipation :
13W
Power Rating :
10W
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Datasheets
CW010R1000KB14
Vishay / Dale CW010R1000KB14
Through Hole 100mOhms, 13W, Wirewound,