CW01040R00JE12
Mfr.Part #
CW01040R00JE12
Description
RES 40 OHM 13W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Diameter :
9.52mm
Length :
45.2374mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
10W
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Power (Watts) :
13W
CW
Max Operating Temperature :
350°C
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Number of Terminations :
2
Termination :
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Published :
Max Power Dissipation :
13W
Resistance :
40Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Moisture Resistant
Lead Diameter :
1.02 mm
Datasheets
CW01040R00JE12
Vishay / Dale CW01040R00JE12
Through Hole 40Ohms, 13W, Wirewound,