CW01040K00JE12
Mfr.Part #
CW01040K00JE12
Description
RES 40K OHM 13W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
9.52mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Moisture Resistant
2
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Series :
CW
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Max Power Dissipation :
13W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
10W
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Resistance :
40kOhm
Datasheets
CW01040K00JE12
Vishay / Dale CW01040K00JE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 40kOhm, Wirewound,