CW010390R0JE12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW010390R0JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 13W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
28 Weeks
Construction :
Tubular
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
13W
Resistance :
390ohm
Power Rating :
10W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Diameter :
9.52mm
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Series :
CW
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
1.02 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
10W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Published :
Datasheets
CW010390R0JE12
Vishay / Dale CW010390R0JE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 13W, Wirewound,