CW0101K800JB12
Mfr.Part #
CW0101K800JB12
Description
RES 1.8K OHM 13W 5% AXIAL
Power Rating :
10W
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
1.8kOhm
Diameter :
9.52mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-65°C~350°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
13W
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
28 Weeks
Datasheets
CW0101K800JB12
Vishay / Dale CW0101K800JB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 13W, Wirewound,