CW01016R00JE12HS
Mfr.Part #
CW01016R00JE12HS
Description
RES 16 OHM 13W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
16Ohms
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Length :
45.2374mm
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Series :
CW
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Power (Watts) :
13W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
350°C
Max Power Dissipation :
13W
Datasheets
CW01016R00JE12HS
Vishay / Dale CW01016R00JE12HS
16Ohms, 13W, Wirewound,