CW01012K00KE123
Mfr.Part #
CW01012K00KE123
Description
RES 12K OHM 13W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.813 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±10%
Rated Power Dissipation (P) :
10W
Construction :
Tubular
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
12kOhm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
13W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CW01012K00KE123
Vishay / Dale CW01012K00KE123
FIXED RESISTOR, 12kOhm, 13W, Wirewound,