CW01011K00JB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW01011K00JB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11K OHM 13W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
13W
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistance :
11kOhm
Diameter :
9.52mm
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
10W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Series :
CW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
CW01011K00JB12
Vishay / Dale CW01011K00JB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, Wirewound,