CW01010R00HB12
Mfr.Part #
CW01010R00HB12
Description
RES 10 OHM 13W 3% AXIAL
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
13W
Factory Lead Time :
28 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Resistance :
10Ohm
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Max Power Dissipation :
10W
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
No
Tolerance :
±3%
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
CW01010R00HB12
Vishay / Dale CW01010R00HB12
FIXED RESISTOR, 10Ohm, 13W, Wirewound,