CW0056R200JE73HS
Mfr.Part #
CW0056R200JE73HS
Description
RES 6.2 OHM 6.5W 5% AXIAL
Resistance :
6.2Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CW
Max Operating Temperature :
350°C
Power (Watts) :
6.5W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
6.5W
Package / Case :
Axial
Length :
22.225mm
Supplier Device Package :
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-65°C~350°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
CW0056R200JE73HS
Vishay / Dale CW0056R200JE73HS
6.2Ohms, 6.5W, Wirewound,