CW0054R700JE73HS
Mfr.Part #
CW0054R700JE73HS
Description
RES 4.7 OHM 6.5W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
6.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
6.5W
Max Operating Temperature :
350°C
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Resistance :
4.7Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
CW
Length :
22.225mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Datasheets
CW0054R700JE73HS
Vishay / Dale CW0054R700JE73HS
4.7Ohms, 6.5W, Wirewound,