CW005300R0JS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW005300R0JS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 300 OHM 6.5W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
6.5W
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
CW
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Resistance :
300Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.22mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Voltage - Rated DC :
38.7V
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CW005300R0JS73
Vishay / Dale CW005300R0JS73
Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, Wirewound,