CW00525R00JE73
Mfr.Part #
CW00525R00JE73
Description
RES 25 OHM 6.5W 5% AXIAL
Stock
1
In Stock :
1
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
6.5W
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
813 μm
Power Rating :
5W
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
25Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
13V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CW00525R00JE73
Vishay / Dale CW00525R00JE73
Through Hole FIXED RESISTOR, 25Ohm, Wirewound,