CW00520R00JE73
Mfr.Part #
CW00520R00JE73
Description
RES 20 OHM 6.5W 5% AXIAL
Stock
500
In Stock :
500
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Feature :
Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Series :
CW
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
6.5W
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
28 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
20Ohm
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Lead Length :
38.1mm
Published :
2016
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
5W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Diameter :
7.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CW00520R00JE73
Vishay / Dale CW00520R00JE73
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,