CW00518R00JE73
Mfr.Part #
CW00518R00JE73
Description
RES 18 OHM 6.5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
5W
Construction :
Tubular
Weight :
4.20001g
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Max Power Dissipation :
6.5W
Surface Mount :
No
Series :
CW
Rated Power Dissipation (P) :
5W
2
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
11V
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Diameter :
1.02 mm
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Resistance :
18ohm
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
CW00518R00JE73
Vishay / Dale CW00518R00JE73
FIXED RESISTOR, 18Ohm, Wirewound,