CVQ550K20BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CVQ550K20BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
CVQ 550VRMS 20MM BULK L1
Stock
330
In Stock :
330
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Width :
9.2 mm
Peak Surge Current :
12 kA
Clamping Current :
1200A
Number of Circuits :
1
Maximum DC Volts :
745 V
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Varistors
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Energy :
560J
Capacitance :
480 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Capacitance @ Frequency :
480 pF @ 1 kHz
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Brand :
Bourns
Surge Energy Rating :
560 J
Varistor Voltage (Typ) :
910 V
Product :
MOV
Series :
CVQ
Mounting Style :
Through Hole
Type :
Extended Medium Voltage Disc Varistor
Bourns
Varistor Voltage :
910 V
Packaging :
Bulk
Diameter :
22.5 mm
Lead Spacing :
10 mm
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Clamping Voltage :
1500V
Product Status :
Active
Product Category :
Varistors
Tolerance :
10 %
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Maximum AC Volts :
550 V
Current - Surge :
12 kA
Package / Case :
Disc 20mm
Termination Style :
Radial
Datasheets
CVQ550K20BL1
Introducing Bourns, Inc. CVQ550K20BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Type:Extended Medium Voltage Disc Varistor, Package / Case:Disc 20mm, CVQ550K20BL1 pinout, CVQ550K20BL1 datasheet PDF, CVQ550K20BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CVQ550K20BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.