CVQ550K10BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CVQ550K10BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
CVQ 550VRMS 10MM BULK L1
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Series :
CVQ
Number of Circuits :
1
Product Status :
Active
Clamping Voltage :
1500V
Maximum DC Volts :
745 V
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Subcategory :
Varistors
Product Category :
Varistors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Maximum AC Volts :
550 V
Termination Style :
Radial
Brand :
Bourns
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Peak Surge Current :
3.5 kA
Varistor Voltage (Typ) :
910 V
Mounting Style :
Through Hole
Diameter :
12.5 mm
Varistor Voltage (Min) :
819 V
Capacitance @ Frequency :
170 pF @ 1 kHz
Features :
Capacitance :
170 pF
Energy :
153J
Varistor Voltage :
910 V
Surge Energy Rating :
153 J
Package :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Clamping Current :
3500A
Bourns
Package / Case :
Disc 10mm
Current - Surge :
3.5 kA
Product :
MOV
Datasheets
CVQ550K10BL1
Introducing Bourns, Inc. CVQ550K10BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, CVQ550K10BL1 pinout, CVQ550K10BL1 datasheet PDF, CVQ550K10BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CVQ550K10BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.