CTXFL3010F-R60M
Mfr.Part #
CTXFL3010F-R60M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
0.60UH MDSHIELD POWER INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
5.2A
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Series :
CTXFL3010F
Current Rating (Amps) :
4.3 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Inductance :
600 nH